“Glasba je last nas vseh.”
– John Lennon
-
Knjiga 'Sedma republika: pop kultura in razpad Jugoslavije' je strasten poklon kakovostni rock glasbi in njenim protagonistom, tako iz zaključnega obdobja nekdanje skupne države kot tudi v desetletjih, ki so sledila razpadu in vzpostavitvi novih entitet. Toda ne gre za popis tega dela (čeprav ima tudi te elemente), temveč se primarno posveča vprašanju, kako lahko popularna glasba preživi v času političnega in vojnega terorja. Ante Perković (1973–2017) je bil hrvaški glasbeni kritik, publicist, glasbenik in gledališčnik. Že kot študent novinarstva je ustanovil in urejal magazin Puls, po diplomi pa se je posvetil vodenju radijskih glasbenih oddaj (Radio 057, tretji program HRT) ter pisanju glasbenih kritik in besedil za časopise Homo Volans, Nomad in Jutarnji list. Napisal je več knjig, mdr. avtorizirano biografijo o skupini Pips, Chips & Videoclips (1997), Sedmo republiko (2011) ter knjigo o pesmih Darka Rundeka (2013).
-
Baumanov svet je svet zgodb o procesu ustvarjanja, snemanja, nastopanja, osebnostne rasti in odnosov med udeleženci rock karavane. Med njimi najdemo vase zagledane odrske preroke, narkomane najtežjega kova, spreobrnjenke, nostalgičarke, revolucionarje, humanitarce in ljubimce. To so zgodbe s temačne in divje plati rokenrola, včasih povedane s poučne distance, že njihov obstoj pa dokazuje, da vendarle ni vse tako črno, saj namreč svetloba umetniškega duha tudi v tem stoletju prelamlja asfalt in si prek melodičnega rockerskega hrupa utira pot na prostost. Na poteh, ki jih Gregor opravi, pa praviloma ni sam, temveč v družbi Darje. Šele njene odlične fotografije, ki jih imamo priložnost videti zbrane v tej knjigi, naredijo ljubezen do umetnosti rocka vidno in oprijemljivo!
-
– druga, posodobljena izdaja – V osemdesetih, ki so dokončno presekala prevlado slovenske popevke, smo dobili sintesajzerje, videospote, osebne računalnike ter napredno studijsko tehnologijo, kar je doprineslo k rojstvu novih žanrov. Poleg punka in novega vala so nas stresli heavy metal, hard-core, industrial, etno in ja, tudi eurodisco, domačijski pop ter domoljubni rock. Ob koncu desetletja je polagoma prišlo do menjave nosilcev zvoka, saj so vinilke in kasete nadomestili cedeji, v vmesnem času pa se je z inštrumenti in mediji spečalo nekaj najstniških generacij, ki so bile po eni strani nedolžno zazrte proti Zahodu, še bolj nedolžno pa so ljubile svojo širšo domovino – Jugoslavijo. To je knjiga o nas, o takratnih albumih, pesmih in izvajalcih, ter o tem, zakaj se ob poslušanju slovenskih radijskih postaj še danes lahko zdi, kot da smo obtičali v prejšnjem stoletju. In tudi o tem, kako se premakniti naprej.